top of page

Dört Tip İnsan


Derler ki 4 tip insan vardır.


1-Zeki ve çalışkanlar

2-Zeki ve tembeller

3-Ahmak ve tembeller

4-Ahmak ve çalışkanlar


En tehlikelisi bu 4. gruptur!

Başımıza olmadık işler açanlar hep bu gruptan çıkar. Bunların enerjileri hiç tükenmez. Sürekli bir faaliyet, bir gayret içindedirler. Durmadan türlü projeler üretip gerçekleştirmek için koşturup dururlar.


Bazen, resmî-gayriresmî bir takım makam ve mevkîlerde bile görebilirsiniz bunları. Foyaları çabuk meydana çıkar ama çıkana kadar ortalığın canına okurlar.


İşin başını sonunu, nereye varacağını, şimdi böyle bir iş yapmanın yahut böyle bir söz söylemenin doğru olup olmadığını düşünemedikleri için kriz çıkarmakta, bi çuval inciri berbat etmekte, akıllıca işler yapan zeki ve çalışkan insanların ayaklarına dolanmakta üzerlerine yoktur.


Şimdi doğruya doğru, kimse “Ben şu gruptanım!” demesin! Çünkü hepimizin, zaman zaman bu dört grup insana has işler yaptığımız olur.

Fakat bu en tehlikeli 4. grubun daimi üyelerine dikkat etmek lazım. Aman bunların–hele kendilerine sosyal medya gibi bir cennet bulmuşlarken–ortalarda ateş böcekleri gibi uçuşmaları, özellikle olağanüstü durumlarda vaziyetten kendilerine vazife çıkarıp, her buldukları fırsatta millete batman batman akıl dağıtmaları, sizi sizden daha çok düşünüyormuş zannına kapılmanızı sağlayacak kadar yırtınmaları, üç günde bir değişen teoriler geliştirip bunları cansiperane savunmaları gözlerinizi kamaştırmasın.

Ne yaptıklarını kendileri de bilmiyor olabilirler! Ancak bunlar konuşurken, kendilerinden o kadar emindirler ki, siz kendinizden şüpheye düşersiniz.

Bu eminlik, bilgiden, sırtını sağlam yere dayamış olmaktan, derin ve sarsılmaz bir imandan gelen bir eminlik değildir.

Sıradan ama aklı başında birinin kolay kolay sahip olamayacağı bir eminliktir. Sıradan bir insanın kendinden bu kadar emin olabilmesi için, azıcık kıt akıllı olması gerekir zira…

Hele de insanı ilgilendiren konularda konuşuyorsa!

423 görüntüleme2 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör